Pasaulis pro socialinio darbuotojo akinius: žvilgsnis į socialinį darbą, remiantis Jane Addams

Pasaulis pro socialinio darbuotojo akinius: žvilgsnis į socialinį darbą, remiantis Jane Addams

Liaudies išmintis sako: „Neteisk žmogaus, kol nepraėjai mylios, apsiavęs jo batais.“ Ši sena patarlė tarsi kviečia mus įsigilinti į kito žmogaus gyvenimą, jo patirtis ir išgyvenimus. Siūlau pasimatuoti kitą svarbų aksesuarą – socialinio darbuotojo akinius. Taip, teisingai supratote, akinius. Šie akiniai nėra susiję su mada; tai nėra koks Gucci ar Prada prabangus aksesuaras, bet jų poveikis yra galingas. Akiniai neturi filtro, kuris nudažytų vaizdą malonia rožine spalva, kaip, kad mėgo „gėlių vaikai”. Kai juos užsidėsite, pasaulis atsivers kitaip: su daugybe latentinės informacijos, slypinčios už išorinio pasaulio fasado. Tai akiniai, kurie leis Jums matyti žmones ne tik išoriškai, bet ir giliai suvokti jų vidinius išgyvenimus. Tai tarsi įjungtas „X-ray“ režimas, kuriame atsiskleidžia ne tik fiziniai objektai, bet ir žmonių emocijos, jų vidiniai iššūkiai ir paslėpti talentai.Pro šiuos socialinio darbuotojo „akinius“ pasaulis tampa kitoks. Kaimyną Joną, kuris nuolat piktai paburba prie laiptinės, pradedi matyti kaip žmogų, kuriam ne visuomet sekasi įveikti gyvenimo iššūkius.

Galbūt gyvenimas Jonui pažėrė citrinų, iš kurių nepavyko “pasigaminti limonado”. Buvusią bendraklasę Daivą, kuri visada pikta ir pavargusi, matai kaip moterį, kuri balansuoja ant gyvenimo “lyno“, stengdamasi išlaikyti šeimą ir darbą. Ji pamiršo, kada paskutinį kartą atostogavo ar tiesiog ramiai ir lėtai gurkšnojo kavą. Taigi, šie akiniai puikiai fiksuoja detales, todėl Jūs tapsite tarsi detektyvu, kuris ieško ne nusikaltėlių, bet sprendimų. Akiniuose įdiegta funkcija EAK (empatija, akceptavimas ir kongruencija). Empatija leidžia matyti ir jausti pasaulį kitų akimis, atveria širdį ir protą, kad suvoktumėte jų emocijas ir išgyvenimus. Akceptavimas padeda priimti žmones tokius, kokie jie yra, su visais pliusais ir minusais, neteisiant ir nevertinant. Kongruencija užtikrina, kad Jūsų matymas yra autentiškas, o reakcijos – nuoširdžios ir atspindinčios tikrovę.Jane Addams, viena iš socialinio darbo pradininkių, savo knygoje „Twenty Years at Hull House“ pateikia panašų požiūrį. Ji aprašo savo patirtį dirbant Hull House, socialinių paslaugų centre Čikagoje, kur ji sugebėjo ne tik pamatyti žmonių skurdą ir sunkumus, bet ir įžvelgti jų potencialą, kuris dažnai būdavo paslėptas po daugybe sluoksnių. J. Addams savo darbą apibūdino kaip „žmonijos katedros“ kūrimą – vietą, kurioje susitinka bendruomenės nariai, kad kartu spręstų problemas ir stiprintų bendrystę.

Ši „katedra“ simbolizuoja socialinio darbo svarbą ir jo gebėjimą transformuoti tiek individą, tiek visą bendruomenę. Istoriniu požiūriu Jane Addams veikla buvo unikali ir svarbi ne tik Čikagoje, bet ir visoje JAV. Hull House tapo ne tik socialinių paslaugų centru, bet ir reikšmingu socialinių reformų šaltiniu. J. Addams ir jos bendražygiai skatino darbo reformą, imigrantų teises, moterų balsavimo teisę ir vaikų apsaugą. Hull House tapo pavyzdžiu kitoms organizacijoms, kurioms rūpėjo socialinis teisingumas. J. Addams veikla padėjo įtvirtinti socialinio darbo, kaip profesijos, svarbą. J. Addams Hull House ne tik padėjo žmonėms išgyventi, bet ir stengėsi, kad jie atrastų savo stiprybes ir galimybes. Tai patvirtino, kad socialinis darbas nėra tik apie problemas, bet ir apie ryšį, kurį kuriame su kitais. J. Addams suprato humoro svarbą savo darbe, kaip būdą išlaikyti orumą ir stiprybę net ir sunkiausiomis akimirkomis. Juk ateina laikas, kai net ir socialinio darbuotojo akiniai gali aprasoti nuo emocijų ir iššūkių, su kuriais susiduriam kasdien. Tuomet į pagalbą ateina humoras. Humorą galima laikyti vienu galingiausių įrankių socialiniame darbe, padedančiu ne tik išlaikyti emocinę pusiausvyrą, bet ir sukurti šiltesnį, žmogiškesnį ryšį su paslaugų gavėjais. Šiandien socialinis darbas yra daug labiau formalizuotas, sukurta daugybė profesinių standartų, etikos kodeksų, kurie padeda socialiniams darbuotojams veikti įvairiose srityse. Tačiau pagrindiniai iššūkiai, tokie kaip socialinė nelygybė, skurdas ir diskriminacija, išlieka panašūs. Šiuolaikinis socialinis darbas vis dar remiasi J. Addams suformuotomis vertybėmis, tačiau nauji iššūkiai, tokie kaip technologijų plėtra ar globalizacija, reikalauja naujų metodų ir požiūrių. Asmeninės refleksijos ir pavyzdžiai iš darbo praktikos padeda geriau suvokti socialinio darbo esmę. Pavyzdžiui, situacija, kai socialinis darbuotojas padeda šeimai, kuri susiduria su priklausomybės iššūkiu, reikalauja ne tik profesinių žinių, bet ir didžiulės empatijos bei kantrybės.

Šioje situacijoje svarbu išlaikyti kongruenciją: būti autentišku ir nuoširdžiu, kad paslaugų gavėjai jaustų, jog socialinis darbuotojas yra ne tik profesionalas, bet ir žmogus, kuris supranta jų skausmą ir nuoširdžiai nori padėti. Socialinis darbas gali transformuoti ne tik paslaugų gavėjo, bet ir paties socialinio darbuotojo gyvenimą. Anot Mahatma Gandhi „jūs turite būti pokytis, kurį norite matyti pasaulyje“. Svarbi vertybė yra pagarba žmogaus orumui. Pavadinkime ją socialinio darbuotojo kompasu, padedančiu naviguoti bei rasti prasmę darbuose, kartais – nesibaigiančiuose, o dažnai – net ir nepastebimuose.. Kaip sakė Motina Teresė, “ne visi mes galime daryti didelius dalykus. Bet mes galime daryti mažus dalykus su didele meile”. Įkvėpimas – tarsi GPS, kuris nurodo kelią. Įkvėpimą gali atrasti visur: tiek paslaugų gavėjų gyvenimo naratyvuose, tiek kolegų refleksijose. Pasak J. Addams, “tobulas socialinis darbuotojas yra tas, kuris sugeba išlaikyti balansą tarp profesionalumo ir žmogiškumo. Nobelio premija Jane Addams ir jos kolegai Nicholas Murray Butler buvo skirta būtent tada, kai pasaulyje stiprėjo socialinio darbo reikšmė ir pripažinimas, kad socialiniai reformatoriai yra vieni iš pagrindinių taikos kūrėjų. Pasaulis vis dar jautė Pirmojo pasaulinio karo pasekmes, nerimą dėl augančios socialinės nelygybės, naujų politinių kataklizmų. Šis laikotarpis buvo kupinas nusivylimo dėl konfliktų sprendimo jėga. Visuomenė ieškojo kitų, nekarinių sprendimų būdų. Socialinis darbas tuo metu tapo vis reikšmingesnis, nes žmonės troško tvarios taikos ir socialinio teisingumo. J. Addams sugebėjo įkūnyti šią naują prasmę, kurią visuomenė matė socialinėje pagalboje ir taikos siekiuose. Ji savo veikla sugebėjo sukurti modelį, kaip praktinė pagalba silpniausiems visuomenės nariams gali būti ne tik humanitarinė misija, bet ir galinga taikos priemonė. Ilgalaikė taika gali būti pasiekta tik sprendžiant socialines problemas ir užtikrinant visų žmonių orumą.Taigi, ypatingi socialinio darbuotojo „akiniai“ – tai ne pasaka ir ne žaismingas inkliuzas Socialinio darbuotojo dienai. Socialinio darbo poveikis visuomenei yra neabejotinas. Kaip ir Hull House atveju, socialinio darbo iniciatyvos gali visiškai transformuoti visuomenę, sukuriant naujas galimybes, stiprinant socialinius ryšius ir suteikiant įrankius pokyčiams. Kaip ir puiki Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva, skatinanti mobilumą mieste, dovanojant Vilniečio korteles įvairioms gyventojų grupėms, taip ir socialinio darbuotojo „akiniai“, atsiras mūsų namuose bei viešose erdvėse. Pabūkime vizionieriais, galbūt tai bus mokomoji simuliacinė priemonė, juk socialinis darbas, tai kelionė, kurioje kiekvienas iš mūsų gali atrasti ne tik prasmę, bet ir tikrąją žmogaus vertę. Tai kelionė, kuri nesibaigia… Angelė Suchovienė

Komentarai išjungti.

Versija neįgaliesiems

Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais. Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine. Patinktys

Šie slapukai būtini sklandžiam svetainės darbui, jie nekaupia jokios konfidencialios informacijos, kurios pagalba būtų galima rinkti apie asmenį informaciją ir ją panaudoti.

Užverti